Jezioro Trześniowskie

Jezioro Trześniowskie (nazwane również Ciecz, 52˚21’7’’N; 15˚17’54’’E) położone jest na północ od Łagowa Lubuskiego. Jest typowym głębokim jeziorem rynnowym, o głębokości maksymalnej 58,8 (najgłębsze w regionie i dziesiąte najgłębsze jezioro w Polsce), w rzeczywistości jest nieco płytsze…  o jakieś 4 metry.

Od srony południowej jest ono połączone krótkim kanałem z Jeziorem Łagowskim. Z kolei jego północna zatoka leży w obrębie poligonu wojskowego Wędrzyn.

Jezioro to nie jest intensywnie wykorzystywane do celów rekreacyjnych (poza częścią południową, gdzie w sezonie letnim swoją obecność zaznaczają turyści), dlatego między innymi jego wody zalicza się do mezotrofii o bardzo dużej przeźroczystości. Widzialność dochodzi tu do 8 m, dzięki czemu podczas nurkowania na głębokościach przekraczających nawet poniżej 20 m nie jest potrzebne dodatkowe światło. Bardzo strome stoki (miejscami pionowe ściany) misy jeziornej ograniczają wykształcanie się roślinności zarówno wynurzonej jak i zanurzonej. Wśród roślinności wodnej dominują gatunki z grupy elodeidów, takie jak: Myriophyllum spicatum, Potamogeton lucens i P. perfoliatus. Inne rośliny (w tym także szuwar) rozwijają się bardzo skąpo. Jest to wręcz idealne jezioro do nurkowania, nie tylko dużej przeźroczystości wody, ale także bardzo ciekawej morfometrii. W kilku miejscach (w północnej części jeziora) na zboczach misy obserwować można laminowane pokłady iłów i glin, z których wystają miejscami sporych rozmiarów kamienie. Jest tutaj także tzw. ścianka węglowa, czyli fragment widocznego pod wodą pokładu węgla brunatnego. Należy jednak pamiętać , iż są to miejsca dość wrażliwe na zaburzenia, stąd lepiej nie pozostawiać tam trwałych śladów swojej obecności. Na uwagę zasługują także dość liczne, powalone do wody drzewa stanowiące wyjątkowe miejsca do obserwowanie ryb – pięknych okoni i dorodnych szczupaków.


mapa
rosliny trzesniowskieDSCN6610male
   

 


 

© 2018 Stowarzyszenie Płetwonurków Pojezierza Lubuskiego "Tortuga". Designed By JoomShaper